Tak ako každý, aj my sme zatúžili aspoň na pár dní zanechať všetky povinnosti bokom a vybrať sa niekam, kde si človek môže dopriať nerušený oddych a načerpať novú energiu. Na odporúčanie známych sme sa vydali na sever. Po niekoľkých hodinách cesty nás súradnice zadané do navigácie doviedli priamo do srdca kráľovského mesta Kežmarok. Presne tam sa totiž nachádza Hotel Hviezdoslav, prvý boutique hotel pod Tatrami.
Ak sa pýtate, čo znamená pojem „boutique hotel“, tak ide o typ hotelov vyznačujúcich sa osobitou architektúrou a vonkajším priestorom. Venované sú určitej téme alebo štýlu, čomu zodpovedá aj ich zariadenie. Vo väčšine prípadov ide o kapacitne menšie hotely, ktoré často sídlia v historických budovách, čo ešte viac podčiarkuje ich jedinečnosť. Dôraz je kladený na unikátny zážitok z hotela, exkluzívny dizajn zameraný na detaily i služby vychádzajúce z osobitého prístupu k ľuďom.
Po prekročení prahu hotela nesúceho meno najznámejšieho slovenského básnika, nás privítala milá recepčná. Po vybavení náležitých formalít nás odprevadila k dverám podkrovného apartmánu s kozubom. So zatajeným dychom sme kráčali spleťou chodieb, navzájom prepájajúcich štyri susediace historické budovy zo 17. storočia. Ako sme sa neskôr dozvedeli, každá z týchto budov tvoriacich Hotel Hviezdoslav, je zapísaná v Ústrednom registri pamiatkovo chránených objektov na Slovensku.
Keďže sme povestne známi tým, že obľubujeme miesta, ktoré majú dušu, vedeli sme, že výber hotela bol viac, než len správnou voľbou.
Podkrovný apartmán sa stal na niekoľko dní našim útočiskom a bezchybnou oázou pokoja. Luxusne a s noblesou zariadený interiér v koloniálnom štýle pôsobil veľmi príjemným a útulným dojmom. Výhľad na Belianske Tatry či Baziliku Minor dokonale dotváral osobitú atmosféru.
Hotel, ktorý vás očarí svojou atmosférou a príbehom
Hneď na druhý deň sme sa stretli s veľmi príjemnou riaditeľkou hotela – Sylviou Holopovou. Pri šálke voňavej kávy nám vyrozprávala príbeh Hotela Hviezdoslav, ktorý sa začal písať v rokoch 2009 – 2011. Vtedy bol zrekonštruovaný prvý z domov (dom č. 49), v ktorom od roku 1640 žila rodina kožušníka Gaspara Heckela. Ten ho neskôr predal rodine medovnikára Carla Haydeho, ktorý nakoniec odkúpil aj dom č. 45. V 19. storočí dom obývala rodina Márie Kupferschmidt a Ferdinanda von Cserépy, ktorý bol váženým mešťanostom mesta Kežmarok. V tomto čase býval v dome č. 49 na priváte aj mladý Pavol Országh Hviezdoslav, ktorý študoval na slávnom kežmarskom lýceu štyri roky.
V roku 1911 dom odkúpil ďalší remeselník – gombikár Andreas Szkladányi, ktorý si tu otvoril obchod s galantérnym tovarom a dielňu na výrobu gombíkov. V tom čase bol dom prestavaný do klasicistického štýlu so zachovanými renesančnými detailmi. Jeho rodina tu žila až do roku 1970. Potom sa v dome striedali obyvatelia, až ho napokon v roku 2008 rodina Klempárová predala.
Na jeseň v roku 2009 sa začala rozsiahla rekonštrukcia a dostavba hotela, ktorá bola ukončená v apríli 2011, kedy bola slávnostne otvorená jeho prvá časť. O niečo neskôr, presnejšie v júli 2014, bola hotová aj rekonštrukcia 2. časti, čo prispelo k tomu, že sa Hotel Hviezdoslav právom zaradil medzi 4-hviezdičkové hotely s prívlastkom „boutique“.
Svojho menovca si uctili literárnou kaviarňou
V každom kúte hotela cítiť úctu k histórii mesta Kežmarok, jeho vzácnym pamiatkám a k množstvu osobností, ktoré dali dali tomuto mestu osobitnú atmosféru a čaro. V lobby bare Múza sa nachádza galéria osobností stredoeurópskeho významu, ktoré sa spolupodieľali na písaní histórie Kežmarku. Zaujímavosťou je, že tento priestor v minulosti slúžil ako výrobňa perníkov a sviec z včelieho vosku.
V literárnej kaviarni sa návštevníci môžu dozvedieť viac nielen o básnikovi P. O. Hviezdoslavovi, ale aj o celej plejáde popredných slovenských literátov, ktorí v meste študovali alebo vyučovali.
Chutné dezerty a belgické pralinky z vlastnej hotelovej produkcie boli až hriešne dobrým zážitkom pre naše chuťové poháriky.
V štýlovej à la carte reštaurácii Poézia, ktorej kuchyňa sa riadi podľa štyroch ročných období a sezónnosti potravín, sme sme mali možnosť okúsiť kvalitu kulinárskeho umenia (dokonca aj v bezlepkovej verzii). Zážitkovú gastronómiu v podobe degustácie tematických menu ponúka Maršalský salón. Venovaný je legendárnemu kežmarskému richtárovi Jakubovi Krayovi, ktorý bol popravený za pravdu a slobodu.
Svojim interiérom nás očaril taktiež Thökölyho salón pripomínajúci majiteľa hradu a Turkami korunovaného kráľa Horného Uhorska.
Keď sme si mysleli, že sme už videli takmer všetko, tak nás Boutique Hotel Hviezdoslav prekvapil ďalším zo svojich pokladov – Krayovou historickou pivnicou, ktorá bola otvorená len nedávno.
Niekoľko dní strávených v Hoteli Hviezdoslav nás presvedčilo, že aj na Slovensku sa môžeme tešiť z kvalitných hoteliérskych služieb. Škoda len, že počas našej návštevy nám počasie nedovoľovalo vychutnať si kávu na letnej kvetinovej terase. Ďalší dôvod na to, aby sme prišli znovu.
text: redakcia
foto: redakcia VS, Hotel Hviezdoslav