Nepísanou, no dodržiavanou zásadou pri stavaní domu bola proporčná vyváženosť. Naši predkovia žili viac v súlade s prírodou, preto sa im harmónia vytvárala ľahšie. Paradoxne, aj napriek súčasným zákonom a predpisom často prechádza architektonická rozmanitosť do chaosu, čo na prvý pohľad vôbec nevyzerá pekne.
Staviame dom v súlade s prírodou
Srdcom ľudového domu bol oheň, teda pec, okolo ktorej sa rozmiestňovali izby. Práve odtiaľ vzišlo príslovie teplo rodinného krbu, keďže rodina so vo vnútri sústreďovala okolo zdroja tepla. Domy boli najmä jedno, dvoj a trojpriestorové, teda hlavná izba, komora a zadná izba, z čoho sa vyvinul známy obdĺžnikový tvar. Dnes sa to už Slovákom máli, hoci ich rodiny sú menej početnejšie než v minulosti.
Rozdiel medzi nami a našimi starými rodičmi je tiež v tom, že ich život sa odohrával viac vonku – pred domom, v gánku, na dvore, a dnes sa pred svetom uzatvárame za stenami a vysokými múrmi. Skromnejšie priestory sa nahradili väčšími, čo zo psychologického hľadiska možno vnímať aj ako kompenzáciu straty duchovna a vyplnenie ho materializmom. Vnútorná zmena spoločnosti je teda očividná a premieta sa tiež do stavby domov a ich využitia.
Strecha, zvlášť šindľová, predstavuje korunu pôvodného slovenského domu.
Rozmanité tvary a rozprávkové priečelia sa jednoducho nemôžu nepáčiť. Aj dnes sa v nich môžete inšpirovať, no pozor na bezduché kopírovanie tvarov. Ak chcete dať novému domčeku dušu, musíte myslieť ako naši predkovia a dodržiavať onú zásadu vyváženosti. Inak povedané, aby nevznikol nevkusný gýč. Napokon, toto platí pri všetkom ostatnom, či si už zariaďujete spálňu, obývačku alebo upravujete dvor. Harmónia je pri stavaní slovenského ľudového domu na prvom mieste. Ak vám chýba, odporúčam najprv stráviť istý čas v lone panenskej prírody, uvidíte, že sa potom na veci budete pozerať inými očami. A možno aj na tie medziľudské vzťahy…
Skĺbenie slovenskej tradície so súčasnými trendmi
Ak ste sa rozhodli pre postavenie svojho vysnívaného domu v slovenskom vidieckom štýle, nebojte sa hľadať informácie nielen u odborníkov, ale aj starých ľudí, vo folklóre a knihách. Dbajte na súlad medzi modernosťou a tradíciou, aby sa dopĺňali, nie medzi sebou bili. Zasadené biele plastové okná do dreveného obkladu pôsobia rušivo, prehnane tvarované balkónové zábradlie z dreva nedodá domu „efekt rakúskej reklamy“, zabudnite aj na katalógové vikiere či akékoľvek zbytočné prvky, ktoré celú vašu snahu premenia na výsmech vkusu a krásy. A to predsa nechcete.
Človek nerobí chybu v tom, že posúva hranice svojich možností dopredu, ale v tom, že tak koná bez ohľadu na zachovanie prirodzenej kontinuity a harmónie s prostredím, v ktorom žije.
V časti Slovenský vidiek na stránkach e-magazínu vidieckystyl.sk vám preto želám, aby ste získali veľa inšpirácie, citu pre prirodzený súlad a chute do oživenia slovenských tradícií.
text: © Veronika Matušková
foto: © Sergej Mindlin a Veronika Matušková