O tom, že biela farba je atraktívnou a nadčasovou záležitosťou pri zariaďovaní interiérov, niet pochýb. Napriek farebnému ošiaľu každoročne meniacich sa trendov, ostáva táto farba-nefarba na prvých priečkach obľúbenosti.
Interiér oblečený v bielom šate môže pre niekoho znamenať nedostatok fantázie, pre iného dômyselnosť a vyzretosť. Takáto dualita názorov spôsobila, že istý čas sa biela považovala za „kontroverznú“ a ľudia ju s rešpektom obchádzali. Ukázalo sa však, že na prvý pohľad jednoducho poňaté zariadenie ponúka priestor pre vzrušujúcu kreativitu. Treba s ňou však narábať s citom, ináč môžete veľmi rýchlo skĺznuť k nude a pocitu chladu či sterility. Aby sa tak nestalo, prinášame vám niekoľko užitočných rád ako správne pracovať s bielou farbou. Výsledok v podobe príjemného a útulne pôsobiaceho bývania nebudete určite ľutovať.
1. Efekt tieňovania – vrstvenie bielych odtieňov
Aj biela farba má svoje jemné odtiene a stupne. Dizajnéri dokonca hovoria o bielom spektre a systéme ladenia bielej. Rozdeľujú sa do dvoch základných skupín – jemné tlmenejšie odtiene s typickým žltkastým nádychom a do druhej patria naopak studené tóny s modrým odleskom. V zásade sa neodporúča kombinovať odtiene týchto dvoch kategórií medzi sebou.
2. Kombinovanie materiálov a štruktúr
Aby biely interiér nepôsobil príliš chladne a sterilne, je dôležité zakomponovať doň jemné textúry a vzory, čo priestoru prepožičia viacdimenzionálny rozmer. V praxi to znamená, že na to, aby fungovala biela na bielej, je potrebné odlíšiť ich od seba materiálovo. Napríklad sedačka v obývačke by mala byť potiahnutá iným materiálom, aký je na vankúšoch a podobne.
3. Nájdite si svoj správny odtieň
Pokiaľ sa doma nechcete cítiť ako v ľadovom kráľovstve, vyhnite sa snehobielej farbe. Dizajnéri ju odporúčajú len v prípade, že sa použije ako základná podkladová farba, ktorá sa bude kombinovať s inými, kontrastnými farbami. Siahnite skôr po palete vyblednutých mäkších odtieňov, aby ste vytvorili príjemnú oddychovú zónu.
4. Správny výber nábytku
Pri výbere nábytku sa riaďte svojou intuíciou, ktorá vám najlepšie poradí, čo je pre vás najlepšie. Či už sa rozhodnete pre masívny nábytok s maslovým nádychom a nostalgickou patinou, alebo pre kúsky s jednoduchými líniami a elegantným leskom, treba pamätať na to, že biely nábytok je dobré zjemniť použitím čalúnených prvkov a útulne pôsobiacich textúr. Tu vidieť, ako sa použitím jemnej záclony podarilo „rozbiť“ jednotvárnosť vstavanej šatníkovej skrine s presklenými dvierkami.
Dizajnérka radí: Ak ide o veľký priestranný interiér, je tu vysoká pravdepodobnosť, že bude pôsobiť až príliš neosobne. Opticky zmenšiť a zútulniť ho môžete menším sektorovým nábytkom alebo väčšou sedačkou.
5. Hra so svetlom
Pocit čistoty, optickej sviežosti a vzdušnosti pôsobí na ľudskú psychiku veľmi pozitívne. Škandinávci to vedia veľmi dobre, preto v otázke bývania stavili na bielu, ktorá aj po zotmení vytvára dokonalý podklad pre umelé osvetlenie. Na vytvorenie pohodovej atmosféry sú ideálnym riešením obývacie steny s podsvietením alebo nahradenie centrálneho svietidla menšími lokálnymi lampami.
text: redakcia
foto via: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7