Stôl je už od nepamäti symbolom rodiny, ktorej členovia sa pri ňom stretávali v dobrom i zlom, v radosti i nešťastí. Spoločne pri ňom zažívali tie najdôležitejšie okamihy.
Stôl a rodina. Dva pojmy, ktoré k sebe neodmysliteľne patria. Pojmy, za ktorými sa ukrýva toľko spomienok z detstva, vôní a chutí slávnostných obedov či večerí. Možno sa i vám vybaví vôňa maminho naškrobeného obrusu s jemnou výšivkou, alebo plameň sviečky odrážajúci sa od hrán vylešteného strieborného príboru po starých rodičoch. Boli to vzácne momenty, kedy sa rodina stretávala okolo stola. V posledných rokoch sa situácia zmenila. Dostať celú rodinu v rovnakom čase k stolu nie je jednoduché, no určite nie nemožné!
V minulosti bol jedálenský stôl neoddeliteľnou súčasťou ľudského príbytku. Dokonca sa dedil z generácie na generáciu, a tak sa ešte koncom 19. a začiatkom 20. storočia nachádzali na vidieku pevné masívne stoly staré 200, 250 a aj viac rokov. Pre našich predkov predstavovali viac, než len kus obyčajného nábytku. Stôl musel byť vždy dostatočne pevný a stabilný, pretože symbolizoval pevnosť a súdržnosť rodiny.
V žiadnej rodine by nemal chýbať jedálenský stôl
V mnohých domácnostiach boli jedálenské stoly nahradené barovými alebo raňajkovými pultami. Pokiaľ sú v rodine deti, je dobré pouvažovať o návrate k stolu. Okrem toho, že spoločné stolovanie zlepšuje vzťahy v rodine, pomáha aj pri budovaní správnych stravovacích návykov dieťaťa a pri formovaní rolí v rodine.
Aj výber jedálenského stola má svoje pravidlá
V prvom rade treba brať ohľad na priestorové možnosti interiéru a celkový počet ľudí, ktorí pri ňom obvykle sedávajú. Najideálnejší je okrúhly alebo oválny tvar so štyrmi, šiestimi alebo ôsmymi stoličkami.
Okrúhly tvar je síce náročnejší na priestor, no jeho symbolika, ktorá je známa z minulosti, veľakrát zaváži. Pri okrúhlom stole majú všetci rovnaké miesto, nikto nie je nikomu nadriadený či podriadený. Majú rovnaké práva, ale aj povinnosti.
Ak v byte nie je dostatok miesta, ideálnou možnosťou sú rozkladacie jedálenské stoly.
Pokiaľ ide o materiály, vybrať si môžete drevo alebo kov, stoly so sklom či bez skla, prípadne ich kombinácie. Použité materiály môžu ovplyvniť náladu a to, ako sa budú ľudia pri stole cítiť. Možno aj to je dôvod, prečo sa na prvých priečkach stále drží drevo, ktoré je obľúbené práve vďaka svojmu príjemnému a útulnému vzhľadu. Jeho veľkou prednosťou je univerzálnosť, hodí sa od moderného štýlu až po vidiecky.
Umiestnenie jedálenského stola v priestore
Keď nazrieme do histórie, zistíme, že jedálenský stôl sa umiestňoval vždy do stredu miestnosti. Umocňovalo to význam a hodnotu spoločného stretávania sa členov rodiny. Jednotlivé miesta pri stole mali stanovenú určitú hierarchiu alebo boli rovnocenné, ako je to v prípade okrúhleho stola. V súčasnosti sa berie ohľad skôr na priestorové a dispozičné riešenie interiéru. Ideálne je, ak sa už pri tvorbe bytu počíta s jedálňou.
Ak žijete v štandardnom byte, v ktorom je dôležitý každý centimeter, ideálne je vytvoriť si aspoň jedálenský kút v rámci kuchyne, alebo ako súčasť prepojenia kuchyne s obývačkou. Najdôležitejšie je, aby ste sa cítili príjemne a mohli si vychutnávať spoločné chvíle strávené v kruhu rodiny a priateľov.
text: redakcia
foto via: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.