Vôňa práve prezlečenej posteľnej bielizne alebo čerstvo vypraných, nariasených a vyvešaných záclon evokuje atmosféru čistého domova. Už len predstava sviežo prevoňaného interiéru navodzuje príjemné pocity. Aby sme však neostali len pri predstavách, pripravili sme pre vás niekoľko tipov a rád, ako sa správne starať o obliečky a záclony tak, aby bol váš domov čistý, zdravý a svieži.
To, čo má byť nadýchané a čisté, musí byť hlavne kvalitne oprané
Nakúpili ste si krásne obliečky v štýle vintage, ktoré čo to stáli? Aby ste sa z nich mohli tešiť čo najdlhšie, určite ich neperte spolu s textilom, ktorý bežne nosíte. Obliečky pred praním vyprášte, prevráťte naruby, zapnite gombičky alebo zatiahnite zipsy a šup s nimi do práčky na 40°C. Reklamy na pracie prášky, vďaka ktorým môžete všetko prať pri nízkych teplotách, sú síce presvedčivé, no pri obliečkach im neverte. Teplota vody musí byť správna, pri nižšej riskujete, že sa vám do obliečok nasťahujú roztoče alebo mikroorganizmy, ktoré 30-stupňová voda nezničí. Ak máte v rodine alergikov, obliečky perte až na 60°C. Mimochodom, kvalita obliečky sa ukáže práve po prvých praniach. Ak látka povolí, stratí tvar, ostane priesvitná, alebo sa začne strapkať, nie je kvalitná. Nech by mala akokoľvek krásny motív a dokonale dolaďovala interiér, treba sa poobzerať po inom výrobcovi. Opäť raz platí, že stojí zato investovať do kvalitných obliečok ušitých z naozaj kvalitných materiálov, ktoré vám vydržia roky.
Záclony sú krásne… lapače prachu
Bohato nariasená záclona na francúzskom okne vyzerá naozaj dobre. Čím väčšia záclona, tým väčšia plocha pohlcujúca prach v miestnosti. Občas nezaškodí záclony zvesiť a vytriasť z nich prach (aj keď sa doma snažíte upratovať neustále). Do bubna práčky dávajte vždy len záclony. Nemiešajte ich s iným textilom a už vôbec nie s prádlom, hoci by bolo rovnakej farby. Na škodu nie je ani použitie pracieho vrecka, ktoré záclonu ochráni pred zatrhnutím. Jemné alebo bohato vyšívané záclony sú totiž na takéto poškodenia citlivé. Pamätajte na to, že záclony bývajú väčšinou len zaprášené. Operú sa aj pri nižších otáčkach na 40°C a hlavne, menej sa pokrčia. Ak máte záclonu ušitú na riasiacej páske (spôsob, vďaka ktorému sa dá záclona stiahnuť, bohato nariasiť a potom vyzerá skutočne ako z vintage katalógu), zveste z nej háčiky a utrite ich samostatne najprv mokrou a potom suchou handrou. Ak by vám háčiky zhrdzaveli, odniesli by si to práve vaše kvalitné záclony.
Búranie mýtov
Jemne voňajúca posteľná bielizeň prispieva k tomu, aby sa každé prebudenie aj zaspávanie premenilo na skutočný pôžitok. Na to aby ostala čo najdlhšie voňavá, netreba ju namáčať v litroch aviváže. Stačí ak ju budete pravidelne prať a hlavne vetrať. Mýty o vetraní, s ktorým si v obliečkach a perinách nosíte domov roztoče, sú, aj nie sú pravdivé. Iste, ak obliečky prevesíte vonku, padne na ne peľ, prach, sadne motýľ. Preto ich nezabudnite, predtým než ich upracete dnu, trochu vyprášiť rukou. Nevetrajte ráno, keď je najväčšia vlhkosť vzduchu a obliečky môžu zvlhnúť a vytvoriť živnú pôdu pre baktérie. Počas jarných a letných mesiacov sa odporúča vetrať hlavne večer, kedy sa peľový „nájazd“ ukľudní.
Malá rada na záver. Možno ste aj vy prepadli ošiaľu ozdobných prikrývok na posteľ, často nespisovne nazývaných ako „prehozy“. Ide o deky alebo vzorované látky, ktorými sa zakrývajú periny. Sú síce pastvou pre oči, ale aj rizikom. Ak nimi prikryjete ešte teplé, neponatriasané periny, môžu vám obliečky zatuchnúť. Takéto prikrývky by mali predstavovať akúsi „čerešničku na posteli“, preto ich dávajte až na koniec, na poriadne vyvetrané a ponatriasané periny.